Výber možností splácania svojich dlhov.

Takže, o čo vlastne ide?

Hneď vám to vysvetlím.

Ak chcete splácať svoje dlhy, musíte urobiť ťažké rozhodnutia. Prvým z nich je výber možnosti splácania dlhu.

Každá z možnosti má svoje výhody ale aj nevýhody a to, ktorá je pre vás najlepšia, závisí od vašich dlhov, vášho príjmu, vašich mesačných výdavkov, dôležitosti vášho úverového ratingu a výšky dlhu, ktorý chcete splatiť.

Uvádzam päť možností splácania dlhu.

1. Zaplatiť  viac ako povinná mesačná splátka 

[mesačná splátka + 30%]

Uistite sa, že na svoje kreditné karty, povolené prečerpanie alebo úverový limit vždy platíte viac, ako sú vaše minimálne platby. Ak vykonávate iba minimálne platby napr. na debetnej karte každý mesiac, môže to trvať dlhú dobu, kým splatíte vašu istinu. Ak chcete svoj zostatok splatiť rýchlo, vyplaťte toľko navyše, koľko si môžete dovoliť. Ušetríte tým aj 70 eur každý mesiac.  Môžete tak výrazne ušetriť na úrokoch.

2. Splaťte najskôr svoje najdrahšie dlhy ALEBO KOMBINÁCIA

Najdrahšie dlhy + metóda KENGURA]

Jednou z najchytrejších stratégií na splatenie dlhu je vykonávanie minimálnych platieb na všetky vaše dlhy a kreditné karty s výnimkou jedného. Vyberte si jeden dlh, za ktorý sa vám účtujú najvyššie úroky. Všetky svoje ďalšie platby zamerajte na splatenie toho dlhu s najvyšším úrokom. Po splatení prvého najdrahšieho dlhu splácajte prednostne s vyššou splátkou ďalší najdrahší dlh. Pokračujte v tejto metóde, keď splácate každý zo svojich dlhov, a zostane vám posledný najdrahší dlh.

Táto stratégia vás rýchlo dostane z dlhov a budete sa cítiť povzbudení, keď vidíte svoj pokrok. Existuje aj iná variácia tejto stratégie, ktorú mnohí ľudia považujú za ešte viac motivujúc. Hovorí sa tomu metóda snehovej gule.

Môžete si to pozrieť a zistiť, či by to pre vás mohlo fungovať lepšie. Alebo kombinácia metódy Kengura a splatenia najdrahších dlhov.

3. Metóda kengura

[metóda snehovej gule]

Splaťte si najmenšie dlhy bez ohľadu na úrokovú sadzbui. Sú to dlhy prevažne do 500 €. Vyberte si najmenšiu položku a splaťte ju naraz alebo v dvoch troch splátkach. V nasledujúcich mesiacoch sa Vám uvoľnia financie na splácanie ostatných dlhov. Z psychologického hľadiska najúčinnejší spôsob ktorý je oživujúcim. Zakaždým keď sa Vám podarí splatiť dlh doprajte si odmenu.

A ako kengurka rastie a skáče väčšie a väčšie skoky, vy sa zbavujete dlhov od najmenšieho po najväčší.

4. Refinancovanie

[Prefinancovanie]

Refinancovanie a zlúčenie úverov sa dá riešiť, kým nie ste v registroch ako neplatič. Je to riešenie, ako znížiť svoje mesačné výdavky, zvýšiť zostatok rodinného rozpočtu. Staré úvery, nevýhodné pôžičky, či splátky sa spoja do jedného, výhodnejšieho balíka s nižším úrokom. Túto metódu si vyžiadajte vo svojej banke.

5. Asistencia – osobný bankrot [KONKURZ]

Chcem sa oddlžiť

Ak tých dlhov máte veľa s vysokými istinami, ktoré už vymáha exekútor a nie ste schopný mesačne splácať ani úroky, najlepším riešením je pre vás osobný bankrot. Štát vás oddlží od všetkých dlhov a môžete začať žiť odznova, bez opakovania starých chýb.