Dlh je niečo, čo väčšina z nás či už vo väčšej alebo menšej miere má. Vedeli ste však, že dlhy  môžu vážne zhoršiť naše zdravie? Pozrite sa, prečo je dôležité čo najskôr uhradiť svoje dlhy v záujme nášho zdravia! 


„Šťastie sa podobá zdraviu. Dokiaľ ho máš, ani si ho nevšimneš.“

Možno nikdy v histórií nebolo ľahšie akumulovať dlhy ako dnes. Rôzne ponuky sa k nám dostávajú prakticky z každej strany, prostredníctvom televíznej a internetovej reklamy a stretávame sa s nimi na každom kroku.

Dnes je pasca na dlhy ešte silnejšia, je rozšírený súbor nástrojov na akumuláciu dlhu- študentské pôžičky, prečerpania, kreditné a debetné karty, zvýhodnené pôžičky, nákup na splátky, dotované telefóny od operátorov – to všetko zvyšuje váš dlh.

Dlhy môžu vážne poškodiť vašu fyzickú a duševnú pohodu. Pozrime sa aké sú zdravotné riziká pôžičiek a dlhov

1. Môžu spôsobiť bolesti hlavy, migrény

Typickými telesnými problémami v takýchto prípadoch sú bolesť krku a pravidelné kŕče krčných stavcov. Štúdia z roku 2008 zistila, že 44 percent ľudí, ktorí mali vysokú úroveň stresu z dôvodu ich zadlženosti, sa sťažovalo na pravidelné bolesti hlavy a bolesti krku.

Naopak iba 15 percent bolo tých s nízkym dlhom. Podobne bolesť svalov a dokonca aj infarkt boli častejšie v prvej skupine.

Medzi ne patrila bolesť svalov, migréna, depresia a dokonca aj infarkt.

2. Ovplyvňuje to návštevu lekára

Tí, ktorí majú vysoký úverový dlh, majú zvyčajne menšiu pravdepodobnosť, že v prípade problémov navštívia lekára alebo majú pravidelné preventívne kontroly.

Som živnostník

Dlh na zdravotnej poisťovni má za následok neposkytnutie bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Pointa je, že ani nie sme ochotní investovať dosť na naše zdravie, aj keď si to môžeme dovoliť.

Dlh môže mať nielen negatívny vplyv na zdravie, ale v prípade dlhu v zdravotnej poisťovni bráni v jeho liečbe . V takom prípade by ste mnohokrát museli platiť za  lieky a poskytnutú liečbu.

3. Môže prispieť k depresii

Kvôli dlhom môže trpieť nielen mladá, ale aj stredná a staršia vrstva obyvateľstva. Starší ľudia sú ešte viac ohrození duševnou chorobou spojenou s dlhmi. 

Nasledujúce informácie vám ukážu do akej miery sme na dlhoch závislí: 

  • v rokoch 2001 až 2007 sa podiel ľudí s kreditnou kartou vo vekovej skupine 55 – 64 rokov zvýšil zo 42 na 50%;
  • rovnaký podiel vzrástol z 30 na 37 percent vo vekovej skupine 65-74 rokov

4. Znížená šanca zamestnať sa

Malé a stredné podniky vidia riziko v zamestnávaní ľudí s väčším množstvom exekúcii. Pre zamestnávateľa to predstavuje vyššie náklady na agendu.

Mám exekúcie

Zamestnanec pracuje, zarába, ale nemá pokryté základné životné potreby, navonok sa správa ako nespokojný

zamestnanec a nepodáva požadovaný výkon. Z pohľadu personalistu sa javí ako nespoľahlivý.

5. Môže viesť k úzkosti a panickej poruche

Skutočnosť, že sa človek obáva o svoju ekonomickú stabilitu nie je nová. Podľa výskumnej firmy Sweet sa to však môže zhoršiť do takej miery, že sa môže vyvinúť neustála úzkosť, dokonca aj panická porucha. V prípade dlhov je úroveň stresu o 11,7% vyššia ako priemerná. Nie je prekvapením, že to súvisí aj s hypertenziou.

Samozrejme, aby sa prekonala úzkosť, je potrebné odstrániť hlavnú príčinu, tj dlh, pretože bez neho sa problém nebude znova a znova opakovať.  Zbavíte sa stresu a zároveň sa viete sústrediť na iné, dôležitejšie veci. Ak tak chcete urobiť, prihláste sa na bezplatnú konzultáciu TU.

Dlh preto môže ohroziť aj vaše duševné a psychické zdravie tým, že sa budete cítiť, akoby ste nemohli uniknúť negatívnej špirále dlhovej pasce. Tento druh beznádeje môže zabrániť komukoľvek získať to, čo v živote potrebuje. 

6. Dlh zvyšuje krvný tlak

Na prvý pohľad to môže znieť ako výmysel, ale je to vážnejšie, ako si myslíte. Štúdia Severozápadnej univerzity z roku 2013 skutočne zdôraznila, že veková skupina od 24 do 32 rokov má veľmi vysoký pomer dlhu. To znamená, že 20 percent z nich by nebolo schopných splatiť svoje súčasné dlhy, ak by speňažili všetok svoj majetok.

Zároveň mala táto skupina oveľa horšie zdravotné výsledky, napríklad vysoký krvný tlak, čo výrazne zvyšuje riziko infarktu.

Podľa presných údajov došlo u pacientov s vyšším dlhom k zvýšeniu krvného tlaku o 1,3 percenta. Pozrime sa, aké je to vážne: 2% zvýšenie krvného tlaku zvyšuje riziko infarktu až o 17%.

7. Môže zničiť vaše vzťahy

Dlh nevyhnutne neničí vzťahy, to by bolo  veľmi silné až prehnané tvrdenie . Je však pravda, že to môže narušiť vzťah. Podľa článku o rodinných vzťahoch z roku 2012 sa novomanželské páry, ktoré týždenne diskutujú o svojich financiách, s väčšou pravdepodobnosťou rozvádzajú do 5 rokov.

Chcem sa oddlžiť

Má tiež vedľajší účinok na ich zdravie. Po rozpadnutom manželstve sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinie depresia, hypertenzia a cholesterol alebo cukrovka a obezita.

Na druhej strane úspešné spoločné hospodárenie s financiami posilňuje vzťah a zároveň má pozitívny vplyv na naše zdravie. 

Chcete sa dozvedieť viac o spôsobe riešenia svojich dlhov?